ip adresim : 54.80.219.236

Bilgilendirme

ip.net.tr Blog
author01 05.09.2017

ip adresim / ip numaram

Bilgi
author02 07.09.2017

DNS nedir ? Nasıl Değiştirilir ?

Bilgi
author03 12.09.2017

Bad Rabbit Ransomware Virus

Virus
author03 24.10.2017

Statik ip - Dinamik ip

Bilgi
author03 28.10.2017

WPA2 Kırıldı, WPA2 güvenliği

Güvenlik
author03 05.09.2017

ip adresi ile işlenebilecek suç

Bilgi
author03 12.09.2017

Ping nedir? Nasıl kullanılır ?

Bilgi
author03 12.09.2017

Google ve Youtube'da size dair kaydedilen veriler

Bilgi
author03 01.04.2017

Yeni oltalama maili teribarish.info

Güvenlik
author03 04.05.2017

Yeni wi-fi güvenlik protokolü WPA3

Bilgi
author03 01.07.2017
ip.net.tr / BLOG

Bilgilendirme

author01 ip.net.tr 05.09.2017

Sitemizi ziyaret ettiginiz ve kullandığınız için teşekkür ederiz.
Sitemizin asıl amacı cihazınızdan internete eriştiğinizde kullanmış oldugunuz servis sağlayıcının size tahsis ettigi ip bilginizi size göstermek.
Sitemiz her zaman geliştirme aşamasında oldugu için zaman zaman hata alabilirsiniz şimdiden bunun için üzgün olduğumuzu bildiririz.
Bizimle aşağıdaki eposta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Blog sayfamızda bilgileri olabildiğince sade ve en basit haliyle anlatmaya çalıştık.
Bu sitede bulunan yazılar, görseller eğitim amaçlı konulmuştur. Kullanımı sırasında olabilecek yasal yaptırımlardan veya kanuna aykırı durumlarda sitemiz ve site yazarlarımız sorumlu tutulamaz.

Bilgi

ip adresim / ip numaram

author02 ip.net.tr 07.09.2017

Kullanımı kolay, basit ve sade olmasi icin özen gösterdik. Cep telefonundan, bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan, serverınızdan ip adresinizi ve olabildiğince detay bilgilerinizi göstermeye çalıştık.
Google analytics dışında size dair herhangi bir bilgi veya ip loglaması yapmıyoruz. Zaten ip bilgileri sizin tarayıcınız da gösterildiği için bu bilgileri görme olanağımız yoktur.

ip adresim / ip numaram nedir?
ip yani internet protocol
Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz her vatandaşın bir kimlik numarası vardır. ip de bu kimlik numarasının internette olan karşılığıdır. Bir sayfaya, bir sunucuya, bir sisteme bağlanmak istediğinizde oradan gelecek yanıtın size dönebilmesi icin gerekli olan en önemli etken ip adresinizdir.
Yani ağ üzerinde bulunan cihazların birbiri ile haberleşebilmek için kullandıkları adreslerdir.

Bilgi

DNS nedir ? Nasıl Değiştirilir?

author03 ip.net.tr 12.09.2017

Domain Name Sistem (Server) 'in kısaltmasıdır.

Bir internet tarayıcısı açıp www ile başlayan web sayfasını yazdığınızda bu isteğiniz servis sağlayıcınız üzerinden DNS sunucularına iletilerek, yazdığınız web sayfasının hangi ip de bulundugunu sorar ve bu ip adresin de bulunan sunucuya baglanarak size web sayfasının dosyalarını getirir.

DNS değiştirme

Neden DNS değişikliğine ihtiyaç duyarız; Bazı zamanlarda web sayfalarına erişim servis sağlayıcılar, yasal sebeplerden dolayı engellenebilmektedir. Bu engeli aşmak ve yasaklanmış sitelere girek icin DNS değişikliği çözümlerden birisidir.

Neden DNS değişikliği yaparız ?

En cok kullanılma sebebi; Bazı kuruluşlar, firmalar, şahıslar bir web sayfasında bulunan yazı, resim vb materyallerin gösterilmesini erişilmesini istemezler. Yasal yollardan yapılan başvurular haklı ve kabul edilebilir oldugu zaman mahkemeler tarafından internet servis sağlayıcılarına yazı gönderilerek sitenin yasaklanması istenir.

Bu sitelere erişmek isteyen internet kullanıcıları internet hizmeti aldığı servis sağlayıcı DNS sunucusu yerine farklı DNS sunucusu bilgileri yazarak bu yasaklı sitelere erişebilmek için kullanılır.

DNS çalışma mantığı

Yasak olmayan bir siteye erişim

Yasaklı bir siteye dns değişikliği yapmadan erişmeye çalışmak

Yasaklı bir siteye dns değişikliği yaparak erişmek

Virus

Bad Rabbit Ransomware Virus

author02 ip.net.tr 24.10.2017

Su an Avrupa yi etkisi altına almış olan "Bad Rabbit" zararlı yazılımı bir flash player güncellemesi görünümü altında yayılmaktadır. Bilgisayarınıza aşağıda bulunan resimde ki gibi flash playerinizi güncellemenizi isteyen bir yükleme penceresi gelmektedir.


Virus bulaştıktan sonra kendini C:\Windows\cscc.dat, C:\Windows\dispci.exe, C:\Windows\infpub.dat, C:\Windows\System32\Tasks\drogon, C:\Windows\System32\Tasks\rhaegal dizinlerini ve dosyalarını olusturmaktadır.
Bilgisayarınızda ki dosyaları şifreledikten sonra aşagıdaki ekran gelmektedir.


Sonrasında size 48 saat süre vermekte ve 0,05 bitcoin (~300 $) ödemenizi istemektedir.
Rusya ve Ukranya başta olmak üzere Türkiye ve Almanya tehdit altındadır.

Bad Rabbit virüsü ve türevlerinden korunmanin başlıca yolu
https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx
MS17-010 windows kritik güncellemenin mutlaka yüklü olmasi gerekiyor.

Bad Rabbit Network hareketleri :
SMB protokolu üzerinden 137, 139, 445 portlarından ilerler,
caforssztxqzf2nm.onion sitesine erisim saglar

Bad Rabbit şifrelediği dosya türleri
.3ds .7z .accdb .ai .asm .asp .aspx .avhd .back .bak .bmp .brw .c .cab .cc .cer .cfg .conf .cpp .crt .cs .ctl .cxx .dbf .der .dib .disk .djvu .doc .docx .dwg .eml .fdb .gz .h .hdd .hpp .hxx .iso .java .jfif .jpe .jpeg .jpg .js .kdbx .key .mail .mdb .msg .nrg .odc .odf .odg .odi .odm .odp .ods .odt .ora .ost .ova .ovf .p12 .p7b .p7c .pdf .pem .pfx .php .pmf .png .ppt .pptx .ps1 .pst .pvi .py .pyc .pyw .qcow .qcow2 .rar .rb .rtf .scm .sln .sql .tar .tib .tif .tiff .vb .vbox .vbs .vcb .vdi .vfd .vhd .vhdx .vmc .vmdk .vmsd .vmtm .vmx .vsdx .vsv .work .xls .xlsx .xml .xvd .zip

Gömülü bulunan RSA-2048 Key:
MIIBIjANBgkqhkiG9w0BAQEFAAOCAQ8AMIIBCgKCAQEA5clDuVFr5sQxZ+feQlVvZcEK0k4uCSF5SkOkF9A3tR6O/xAt89/PVhowvu2TfBTRsnBs83hcFH8hjG2V5F5DxXFoSxpTqVsR4lOm5KB2S8ap4TinG/GN/SVNBFwllpRhV/vRWNmKgKIdROvkHxyALuJyUuCZlIoaJ5tB0YkATEHEyRsLcntZYsdwH1P+NmXiNg2MH5lZ9bEOk7YTMfwVKNqtHaX0LJOyAkx4NR0DPOFLDQONW9OOhZSkRx3V7PC3Q29HHhyiKVCPJsOW1l1mNtwL7KX+7kfNe0CefByEWfSBt1tbkvjdeP2xBnPjb3GE1GA/oGcGjrXc6wV8WKsfYQIDAQAB

Bilgi

Statik ip - Dinamik ip nedir

author02 ip.net.tr 28.10.2017

Internete bağlandığınızda aldığınız ip ister ipv4 olsun ister ipv6 olsun ya dinamik ip dir ya statik ip dir. Servis sağlayıcınız internete erişebilmeniz için size bir ip ataması yapar ki kim olduğunuz ve sitelere sistemlere ulaşabilmenizi sağlamak içindir
Statik ip : Durağan, değişmeyen, sabit ip dir. Genellikle bulunduğunuz network de bulunan cihaza dışarıdan bir yerden erişim istiyor iseniz statik ip secersiniz.
Ornegin : Networkunuzde bulunan kamera sistemine, serverinize, modeminize vb cihazlarınıza dışarıdan erişebilmeniz için servis sağlayıcınızdan statik ip talep etmeniz gereklidir.
Dinamik ip : Değişken ip türüdür. Sadece internete erişiyor, gazete-haber okuyor, maillerinize bakıyor, iş ile ilgili sistemlere erişiyor, dışarı çıktığınız zaman internetinizin bulunduğu lokasyon daki sisteme erişim ihtiyacınız yok ise Dinamik ip size göredir.
Statik ip mi, Dinamik ip ye sahibim nasıl öğrenibilirim ?
ip.net.tr sayfamıza girdiğinizde karşınıza çıkan ip adresinizi not alın,
Modeminizi kapatıp açın ve internet erişimi sağladıktan sonra tekrar ip.net.tr adresine girin. Karşınıza çıkan ip adresiniz bir önceki ile aynı ise Statik (Sabit ip) ip ye sahipsiniz.
Eger iki ip adresi farklı ise Dinamik (Değişken ip) ip ye sahipsiniz.
Veya servis sağlayıcınızı arayarak ip adresinizin dinamik mi ? statik mi ? olduğunu öğrenebilirsiniz.

Güvenlik

WPA2 Kırıldı

author02 ip.net.tr 05.11.2017

Ekim 2017 tarihinden sonrası kablosuz ağ bağlantı protokolü olan WPA ve WPA2 icin artık tehlikeli bir hal aldı.
Mathy Vanhoef tarafından doktora çalışması sırasında WPA2 bağlantı protokolünde bulunan bir açık sayesinde şifreleme anahtarının kırabildiği bir zaafiyet tespit etti.
Kablosuz ağlar için Wep şifreleme standartının kırılmasından sonra WPA ve WPA2 yi daha güvenli kıldığı için hemen hemen bütün kablosuz sistemlerde standart hale gelen WPA veya WPA2 kullanılıyordu.
Bütün kablosuz sistemlerde bu güvenlik standartı kullanıldığı için bu açık çok önem arz etmektedir.

Kablosuz (wifi) şifrelemesi nasıl çalışıyor ?
Siz wifi şifrenizi bilgisayara girdiginiz de kablosuz dağıtıcı (Modem) ile bilgisayarınız arasında gelen-giden dataları şifreli olarak gönderip alıyorsunuz.
Bu bilgiler araya biri girip sniff (dinleme) yapsa bile şifreli olduğu için çözememekteydi.
Fakat; KRACK tarafından kırılan WPA2 anahtar yapısı sebebiyle hacker wifi şifrenizi bilmese bile modemden gelen-giden dataları şifreli anahtarlarını kırıp içeriğini okuyabilmektedir.

Wifi şifremi değiştirmem işe yarar mı ?
Bir işe yaramaz. Çünkü; hacker sizin datalarınızı çalması için wifi şifrenize ihtiyacı olmadığı için değiştirmenizin hiçbir manası yoktur.

Korunmak icin antivirus veya firewall kullanmam yeterli mi ?
Bu alacağınız önlemler sizin pc (istemci) tarafında olduğu için ve bu açık; bilgisayarın wifi ile modem arasında giden gelen data arasinda olduğu için korunmanıza yardımcı olamayacaktır.

HTTPS protokolünü kullanıyorum güvendemiyim ?
KRACK ekibi HTTPS protokolünün de baypas edilebildiğini söylemektedir ki https protokolu ornegin sslstrip ile dinlenebilmektedir.

Bu durumdan nasıl korunabilirim ?
Bu durumdan korunmak icin modem veya kablosuz ağ (wifi) cihazınızın çıkan en son güncel yamasını yüklemektir.
Kullandığınız kablosuz modem veya wifi cihazının üretici sayfasında mutlaka bu açık ile ilgili güncellenme yayınlanmıştır veya en yakın zamanda yayınlanmak üzeredir.
Yama yayınlanmamış cihazlarda internet erisim icin güvenli bir vpn kullanarak kendinizi güvene alabilirsiniz.

WPA-WPA2 nasıl hackleniyor ?

WPA2 Çalışma mantığı:


Kablosuz istemci olan bilgisayar internete çıkabilmek için modem kurulumu sırasında tanımlanmış olan güvenlik protokolünü kullanarak modem üzerinden internete çıkar.
Bu güvenlik standartları; şifresiz bağlantı, wep, wpa, wpa2 şifreleme yöntemlerinden birini kullanarak modeme bağlanabilir.
Wpa veya wpa2 şifreleme yöntemi ile kablosuz bağlantı yapıldığında modem bir şifreleme anahtarı belirler ve bilgisayar ile modem arasın daki datalar bu anahtar ile şifreleyerek haberleşirler.
Araya girip data paketlerini inceleyen kişi şifreleme anahtarını (Bilmeyenler icin burada belirtilen şifreleme anahtarı kablosuz modeminizin wifi şifresi değildir) bilmediği için anlamsız bilgiler elde edecektir.
Bu sayede güvenli(*) şekile internete erişebilmekteyiz.
*Internete erişen hiçbir cihaz için %100 güvenlikten bahsedilemez.

WPA2 Kırılma mantığı:


Yukarıda anlatıldığı gibi wpa2 ile modeme bağlandığımızı farzedelim.
Hacker modem ile bilgisayar arasında gidip gelen bu şifreli trafigin şifre anahtarını çözebildiği için sizin hangi siteye, hangi bankaya, hangi kullanici bilgilerini girdiginiz vb bilgileri okuyabilmektedir.

Bilgi

ip adresim üzerinden üstüme suç atılabilir mi ?

author02 ip.net.tr 12.11.2017

Evet ip adresiniz üzerinden size suç atılabilir.
Şöyle ki;
Üzerinize kayıtlı evinizde, işyerinizde veya taşınabilir modeminiz deki interneti paylaştığınız da bununla birlikte olabilecek suça da ortaklık etmiş olabilirsiniz.
Paylaştığınız internet üzerinden yapılacak ve suç olabilicek paylaşımlar, yazılar veya erişilmesi suç olan siteler sebebiyle hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.
2007 yılında kabul edilen 5651 kanunu (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi) sebebiyle internet sağlayıcıları suç teşkil edecek paylaşım veya erişimlerde ip bilgisini yektili merci ve makamlara bildirebiliyor olmasi gerekmektedir. Sistem şu şekilde çalışmaktadır:
Hukuka aykırı paylaşımda; Adınıza kayıtlı olan internet üzerinden yapılacak hukuka aykırı bir paylaşım sebebiyle yetkili merci ve makamlar söz konusu site yetkilileri ile irtibata geçip o paylaşımın hangi ip adresi üzerinden ve hangi tarih/saat te yapıldığı bilgisini isterler.
Elde edilen bu ip adresinin hangi servis sağlayıcısına ait olduğu tespit edilip servis sağlayıcısından bu ip adresini belirtilen gün saatte hangi müşterisine tahsis edildiği bilgisi alınır ve o müşteri ile irtibata geçerek suça sebep olan paylaşım sebebiyle yasal işlem yürütülür.

Evde internetimi paylaşmıyorum ama işyerimde, kafemde güvenli şekilde nasıl internetimi paylaşabilirim ?
Yasa size internetinizi paylaşmamanız konusunda yasak getirmemektedir. Yasa sizden internet paylaşımınızı ve erişimleri kayıt altına almanızı ister.
Şöyle ki; dükkanınızda, evinizde, işletmenizde interneti paylaşıma açarken kimin hangi siteye hangi saatte eriştiğinin loglanmasını ister.
Hukuka aykırı bir durum olduğu zamanda sizden istenen "Şu saatte şu siteye sizin internetiniz üzerinden kim erişti" cevabını verebiliyor olmanız gerekmektedir.
Yasalara uygun bir zaman damgali bir loglama sistemi kurarak internet paylaşımı yapabilirsiniz.

5651 yasası sebebiyle internet paylaşımlarımı nasıl kayıt altına alabilirim ?
Bunun için özel cihazlar satın alabilir veya bu hizmeti satın alabilirsiniz.
Kalabalik bir yerde internet paylaşımı yapıyorsanız hotspot özellikli bir cihaz sayesinde kullanıcılar internete erişmeden önce kimlik bilgilerini girerler ve bu bilgileri girip onaylandıktan sonra internete erişimlerine izin verebilirsiniz.
Örn; Hotspot özellikli cihaz ile kullanici internete erişmek istediğinde cep telefonu, ad soyad, T.C. kimlik bilgilerini verdikten ve cep telefonuna gelen sms kodunu sisteme girdikten sonra internete erişmelerine izin verebilirsiniz.
Sistem, sonrasında bu kullanıcının hangi siteye hangi saatte nasil bir cihaz ile eriştiği bilgisini zaman (hash) damgası (değiştirilemeyen log) ile imzalanarak kayıt altına alır. Hukuki bir durum olduğu zaman bu hash damgalı bilgiyi yetkili merci ve makamlara verilmesi zorunludur.
Sonuç olarak, eğer interneti paylaşıma açtıysanız kimin nereye ne zaman eriştiği bilgisini tutuyor olmanız gerekmektedir.
Tavsiyem küçük bir işletme iseniz; bu işi yapan hem firewall, hem url filteleme, hem virus duvarı hemde zaman damgalı loglama yapan cihazlar kullanılması fiyat ve fayda bakımında yararlı olacaktır.

Bilgi

Ping bir muhteşem araç

author02 ip.net.tr 12.11.2017

Ping yani Packet INternet Groper
Michael John Muuss (1958-2000) tarafından 1983 yılında kodlanmış bir programdır.
Birbirine bağlı bir cihazdan diğerine gönderilen 32baytlık icmp paketi gönderilir ve aynı paketin gelmesi beklenir ki bu sayede karşıdaki cihazın erişilebilir olup olmadığını anlamamızı sağlayan basit ve bir okadar yararlı programdır.


Ping.exe ping komutları:
ping -t ipadresi
Karşı cihaza yanıt gelse de gelmese de veri paketi gönderir ve gelen veri paketi cevabının ekrana yazar. Bunu siz durdurana (ctrl+c) veya ekranı kapatana kadar devam ettirir.
ping -a ipadresi
Veri paketi gönderdiğiniz karşı taraftaki cihazdan yanıt geliyor ise bu cihazın adını gösterir.

ping -n "rakam" ipadresi
ip adresini yazdiginiz makineye "rakam" kisminda belirttiginiz kadar paket gönderir gelen cevabi ekrana yazar.
örn : ping -n 10 8.8.8.8 "8.8.8.8 ip adresine 10 defa paket gönderir (pingler) ve cevabi ekrana yazar.

ping -l "paket_boyutu" ipadresi
Karsi taraftaki cihaza belirlediginiz büyüklükte veri göndermesini saglar. bu deger 0 ile 65500 olabilir. Yani 0kb ile 65500kb buyuklugunde olabilir.

ping -f -l "değer" ipadresi veya websayfasi
Tcp-ip baglantısının ne kadar büyüklükteki paketi koruyabileceğini öğrenmenizi sağlayan komut dizinidir.
Tcp-ip de normal MTU ya uymayan çoğu donanım yazılımları veya uygulamalar gerçek paket boyutu başlık bilgisinden dolayı daha düşük olur. Bu sadece Tcp-ip yi kullanan herhangi bir isletim sistemine özgü değildir.
Büyük boyutlu MTU sebebiyle protokol düzeyinde ki bağlantılarda sorun teşkil edebilmektedir. MTU boyutunu düşürerek bu bağlantı sorunlarından kurtulabiliriz.
örn:
ping -f -l 1024 www.ip.net.tr
burada -f parametresi paketin parcalanmayacağı, -l parametresi ise ne boyutta veri gönderilmek istediginizi belirtirsiniz.
Gönderdiğiniz paket büyüklüğü uygun ise karşı taraftan yanıt dönecektir.
Gönderdiğiniz paket büyüklüğü uygun değil ise "Paketin parçalanmış olması gerekli, fakat DF ayarlandı" ("Packet needs to be fragmented but DF set) uyarısı alırsınız.
Bağlantınızın sorunsuz olması için mutlaka karşı taraftan yanıt almanız gerekiyor, aksi taktirde paketinizi küçültmeniz gerekiyor.

Bilgi

Google ve Youtube'da size dair kaydedilen veriler

author02 ip.net.tr 01.04.2018

The Guadian yazarı Dylan Curran tarafından, Google ve Facebook gibi geniş bir kullanıcı kitlesine sahip sitelerin size ait verileri nasıl görebileceginizi kaleme almış.
Bu bilgileri görebilmek için öncelikle siteye hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor.

Eger Google'ın lokasyon bilgilerimi görsün seçeneğine izin verdiyseniz, izin verdiğiniz zamandan bu zamana kadar hangi lokasyonlarınızı kaydettiğini aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
https://www.google.com/maps/timeline?pb

Tüm cihazlarda ki arama geçmişiniz. Buradan görebildiğiniz gibi internet tarayıcınızı temizlemiş olmak buradaki verileri temizlediğiniz anlamına gelmiyor.
Buradan Youtube üzerinden izlediğiniz geçmişi de görebilirsiniz.
https://myactivity.google.com/myactivity

Google 'ın en büyük gelir kaynağı olan reklamlar kısmı ise, eğer izin verdiyseniz size özel bir reklam profili oluşturuyor ve ona göre reklam gösteriyor. İşlenmesine izin verdiğiniz, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz konuları buradan görüp yönetebiliyorsunuz.
https://www.google.com/settings/ads/

Google üzerinde bağlı bulunan cihazlar üzerinden kaydedilen cihaz bilgileri kişiler, takvimler, uygulamalar ve cihazlarınızdaki diğer verilerin kaydedilmis kopyasını gösterir.
https://history.google.com/history/device

Google play uzerinde widgetlar üzerinden yaptığınız sesli aramalar, tanımlamaları buradan görebilirsiniz.
https://history.google.com/history/soundsearch

Google üzerinden izin verdiğiniz uygulamalar, kullandığınız uygulamalar, ne kadar süre kullanıldığı, nerede kullanıldığı gibi verilerin bulunduğu bilgileri aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
https://security.google.com/settings/security/permissions

İsterseniz Google üzerinde ki bütün verilerinizi indirmenize ve yedeklemenize izin vermektedir. Bunun için aşağıdaki linkten girip arşivleyebilirsiniz.
www.google.com/takeout

Youtube üzerinden yaptığınız aramaları, izleme geçmişinizi, yaptığınız veya aldığınız yorumları aşağıdaki linkten görebilir ve yönetebilirsiniz.
Youtube bu izinleri kapatmanıza, durdurmanıza izin vermektedir.
https://www.youtube.com/feed/history/search_history

Makalenin yazarı olan Curran şu cümle ile bitirmekte yazısını :
Bu modern çağın en çılgın şeylerinden biri. Hükümetlerin veya firmaların evlerimize kamera veya mikrofon koymasına asla izin vermeyiz.
Üzerimize takip cihazı yerleştirmelerine de asla müsaade etmeyiz. Biz daha ileri gittik ve daha fazlasını kendimiz hallettik
.

Yazının tamamı için:
https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/mar/28/all-the-data-facebook-google-has-on-you-privacy

Güvenlik

Yeni oltalama maili teribarish.info

author02 ip.net.tr 05.05.2018

Ortalikta dolasan yeni bir oltalama teknigi ile kullanicilarin basi yine belada.
Mail yoluyla gelen ve sizden linkteki dosyayi indirmenizi isteyen mail, kimlik avciligi yapmayi hedeflemektedir.
Mail de gelen linkte ise "teribarish.info" adresine yönlendirmekte ve tam linki "https://teribarish.info/a3yen/withmend.php?id=00000000(*)" olarak dosya indirmenizi istemektedir.
(*) rakamlar 0 olarak degistirilmistir.
Mail konu basliginda "shared a document for review" yazisini icermektedir.
Bu mailin acilmadan silinmesi ve mumkun ise mevcut sistemlerde bu sitelere erisime engel olunmasi gerekmektedir.
Sitenin eristigi ip ler :
204.79.197.229 ve 91.234.99.186
Mailin SHA bilgisi ise : SHA1: a2baebb349e91ce9bae25c4766c069499730945e
Sistemlerden bu kaynaklarin engellenmesi sizi koruyacaktir.

Bilgi

Yeni wi-fi güvenlik protokolü WPA3

author02 ip.net.tr 01.07.2018

Blog sayfamızda WPA2 nin kırıldığını ve güvenli olmadığını yazmıştık.
WPA (WPA1), WPA2 ün geliştiricisi olan wi-fi ittifakı (wi-fi alliance, teknoloji firmalarının ortaklaşa kurduğu wifi güvenliği konusunda çalışmalar yapan kurum) tarafından 2018 yılı başında yeni protokol için çalışma yaptığını açıklamıştı.
WPA3 de WPA2 de olduğu gibi WPA3-Personal ve WPA3-Enterprise şifreleme protokolleri ile geliyor olacak. Evde, işyerinde veya gittiğimiz lokasyonlar da daha pratik ve kolay olduğu için kablosuz erişim kullanmayı tercih ediyoruz.
Fakat kablosuz güvenliği konusunda son kullanıcıların atladığı bir detaydır. Kolay, sorunsuz erişim için şifresiz veya wep gibi düşük protokoller seçilmesi sebebiyle hedef haline gelmektedir.
WPA2 den daha güçlü bir şifreleme politikası kullanarak kullanıcıları daha güvenli bir wi-fi hizmeti sağlamayı amaçlamaktadır.

Geliştiricinin verdiği bilgiye göre yeni çıkacak wi-fi donanımlı ürün ve modemlerin WPA3'ün standart olarak sunulacağını bildirmektedir.
Wi-fi cihaz üreticilerinin ise eski cihazlarda güncellemeler sayesinde WPA3 ü destekleyeceklerini ve Cisco nun bunun için çalışmalar başlattığını bildirmiştir.

Yeni WPA3 protokolü ile birlikte Wi-Fi CERTIFIED Easy Connect uygulamasınında sunulacağı belirtiliyor. Bu sayede buzdolabı, klima vb, sınırlı ekrana sahip veya ekranı olmayan akıllı cihazların (IOT) QR kodu taranarak daha hızlı ve güvenli bağlanması amaçlanmakta.